Isı Yalıtımı

Burada yapılan deneyde yüksek sıcaklık veren alev kaynağı ile süper izo tuğla karışımı olan 2.9 cm kalınlığındaki galetin yüzeyine 1000 dereceye kadar ısı uyguluyoruz elimizde ısıya duyarlı yüksek hassasiyetli lazer ısı ölçüm cihazıyla ısı verdiğimiz yüzeyde 900-1000 dereceyi görüyoruz. Galetin karşı yüzeyindeki ısıya baktığımızda ise sıcaklığı 30-32 derecede kaldığını görüyoruz. Bu deney gösteriyor ki Hafifletilmiş Süper İzo Tuğla’nın Önemli bir Özelliği de Yüksek Düzeyde Isı Yalıtımı Sağlamasıdır.

Ses Yalıtımı

Bu deneyde 19’luk süper izo tuğla kullanılarak oluşturulmuş kapalı bir odada ses deneyi yapıyoruz. Oda içerisindeki ortalama 100 db seviyesinde ses veriyoruz. Bu verdiğimiz sesi desibelmetre ile ölçüyoruz. Daha sonra dış ortamdaki ses desibelini 55-60 db  ölçüyoruz. Görüyoruz ki süper izo tuğlalı duvar sıva yapıldığında dahi dış ortamda bulunan başka seslerin

25’lik Süper İzo Tuğla:
Gürültüye Karşı Koruma: 43.7 db
19’luk Süper İzo Tuğla:
Gürültüye Karşı Kaoruma: 42.7 db

Hafifletilmiş Süper İzo

Bu deneyde normal süper tuğla ile hafifletilmiş süper izo tuğlanın ağırlık karşılaştırılması yapılmaktadır. Terazinin bir tarafında bildiğimiz süper izo tuğlayı diğer tarafına normal blok toprağında yapılmış süper izo tuğlayı koyuyoruz. Terazi dengeye ancak karışımlı süper izo tuğla üzerine yeterli ağırlığı koyduğumuzda geliyor. Deney sonucuna göre 2 kg ağırlıkla denge sağlanıyor. Bu deneyde bize süper izo tuğlanın ağırlıkça hafifliği gösteriyor.